آرایشی, بهداشتی

فواید سرمه برای چشم و ابرو

فواید سرمه برای چشم و ابرو

کلید واژه ها: روایاتی راجع به اهمیت سرمه و فواید سرمه برای چشم و ابرو

استفاده از سرمه چشم یکی از آداب و رسوم کهن در ایران زمین بوده است و استفاده از آن هنوز در برخی مناطق ادامه دارد.
امروزه بسیاری از افراد یه جای استفاده از سرمه، از انواع مداد چشم و خط چشم استفاده می‌کنند. به راستی مزایای این دوده‌ سیاه چیست؟
طب سنتی، سرمه را گرم و خشک می‌داند و از آن به عنوان دارو نام می‌برد.

نکته جالب این که در میان اشعار فارسی زیاد دیده‌ایم که شاعر قربان‌صدقه چشم معشوقه می‌رود. چشم همیشه یکی از عناصر مهم زیبایی بوده است. شاید هم به همین دلیل باشد که آرایش چشم مهم‌ترین بخش آرایش در طول تاریخ محسوب می‌شده. در مصر باستان برای شفاف‌تر و بزرگ‌تر نشان دادن چشم‌ها، دوده چراغ را به ابرو می‌زدند، دور چشم‌ها را با آن سیاه می‌کردند.

روایاتی راجع به اهمیت سرمه و فواید سرمه برای چشم و ابرو

روایاتی راجع به اهمیت سرمه و فواید سرمه برای چشم و ابرو

سیاه کردن دور چشم به دلیل ایجاد تمرکز بر چشم‌ها، باعث نوعی هماهنگی در صورت می‌شود و آن را زیباتر نشان می‌دهد. البته استفاده از دوده در ابرو و مژه‌ها، به عملکرد اصلی این دو عضو، یعنی شکستن تابش اشعه آفتاب و مانع شدن از ورود نور زیاد به چشم کمک می‌کند.

سرمه چشم چیست؟

سرمه چشم در میان خانم‌ها، طرفداران زیادی ندارد و معمولا افراد از انواع خط چشم و یا مداد چشم برای آرایش چشم استفاده می‌کنند. در حالی که سرمه چشم با خواص بیش از حدی که دارد می‌تواند انتخاب مناسب‌تری برای آرایش چشم باشد. سرمه چشم به دو صورت طبیعی و صنعتی تهیه می‌شود. در نوع طبیعی با سوزاندن گیاهان و یا استفاده از چربی‌های حیوانی ساخته می‌شود. موادی مثل سنگ مردار، هسته خرما و یا ابریشم نیز از موادی هستند که در گذشته برای ساخت سرمه از آنها استفاده میشد.

سرمه چشم می‌تواند از ترکیب گیاهان و مغزهای مختلف باشد. برای مثال ترکیب بادام شیرین، فندق، هسته خرما و هلیله به عنوان یکی از برترین سرمه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. که هم استفاده از آن راحت‌تر باشد و هم بر خواص دارویی آن افزوده شود.

این سرمه‌ها اگر در شرایط بهداشتی تولید شوند ضرر کمتری نسبت به سرمه‌های صنعتی دارند. حتی ممکن است برای درمان بعضی بیماری‌های چشمی مناسب باشند. بسیاری ازشرکت‌های صنعتی، سرمه‌های مدادی‌ شکل تولید می‌کنند که اگر چه مصرفشان راحت‌تر است،‌ اما به دلیل وجود فلزات سمی، برای چشم بسیار مضرند.

آیا سرمه برای چشم و ابرو مفید است یا مضر

به‌طور کلی سیاه کردن مژه و ابرو تأثیر خوبی در کمک به شکستن نور آفتاب می‌کند؛ اما با این‌ حال به نظر می‌رسد بین متخصصین بر سر این که سرمه استفاده کنیم یا نه اختلاف نظر وجود دارد. این حساسیت وقتی اهمیتش را نشان می‌دهد که بدانیم چشم یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است و ورود روزانه مواد خارجی به آن موجب حساسیت‌های فراوانی می‌شود. شاید بزرگ‌ترین مسئله این باشد که در بسیاری از سرمه‌ها عناصری از فلزات سنگین وجود دارد. سرب یکی از این فلزات سمی است که تقریباً در تمام مواد آرایشی و بهداشتی صنعتی وجود دارد. استفاده مدام از سرمه‌های صنعتی، ریمل و مداد چشم، قطعاً زیان‌آور است.

در برخی روایت‌ها از معصومین نقل‌شده که اگر فواید سرمه را می‌دانستید حاضر بودید برای آن‌ بهای گزافی بپردازید. اصولاً بسیاری ازسرمه‌ها نه ‌فقط برای زیبایی، که برای رفع مشکلات چشم و بیماری‌های آن استفاده می‌شده و می‌شود. در طب سنتی برخی از انواع سرمه به‌ عنوان درمانی برای خونریزی مدام و زخم‌های پوستی و مخاطی، بند آوردن ریزش اشک مداوم، برطرف کردن ورم‌ها و التهاب چشمی، درمان کم‌پشتی ابرو و مژه، و از همه مهم‌تر تقویت بینایی استفاده می‌شود. در سرمه‌های سنتی خبری از فلزات سنگینی نیست و این باعث می‌شود که دست‌کم مطمئن باشیم که از مضرات آن در امان هستیم.

روایاتی راجع به اهمیت سرمه و فواید سرمه برای چشم و ابرو

روایاتی راجع به اهمیت سرمه و فواید سرمه برای چشم و ابرو

روایاتی راجع به اهمیت سرمه کشیدن

مرحوم طبرسى، در کتاب مکارم الاخلاق، در بیان آداب پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) مى گوید:

«و کان لا یفارقه فی اسفاره قارورة الدهن و المکحلة والمقراض و المرآة و السواک و المشط پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) همیشه شش چیز در سفر همراه داشت 1.شیشه کوچکى از روغن و کِرِم 2.سرمه دان 3.قیچى 4.آینه 5.مسواک 6.شانه».

روایت زیر در کتاب «دعائم الاسلام» از پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) نقل شده است:

«انه امر بالا کتحال بالا ثمد و قال (صلى الله علیه وآله): علیکم به فانه مذهبة لِلْقَذى مصفاة للبصر پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله) سفارش کردند که مسلمانان با «اثمد» سرمه بکشند؛ و ضمن تأکید بر این نوع از سرمه، فرمودند: سرمه به اثمد خار و خاشاک (و آشغال هاى داخل چشم) را خارج نموده، و چشم را پاک مى کند».

امام رضا (علیه السلام) فرمودند:

«من کان یۆمن باللّه و الیوم الاخر فلیکتحل؛ کسى که ایمان به خداوند و روز قیامت دارد (و مبدأ و معاد را پذیرفته) مستحب است که سرمه بکشد».

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:

«الکحل ینبت الشعر و یجفّف الدِّمعه و یُعذِبُ الریق و یجلو البصر سرمه (چهار فایده دارد)

  1. به رشد مو‌ها کمک مى کند.
  2. از ریزش اشک زیاد (از حدّ معمول) جلوگیرى مى نماید.
  3. آب دهان را گوارا مى سازد.
  4.  چشم را جلا مى دهد

امام باقر (علیه السلام) فرمودند:

«الاکتحال بالاثمد ینبت الاشفار و یحدّ البصر و یعین على طول السجود، سرمه کشیدن با اثمد موجب رشد مژه‌ها مى شود، و چشم را تیزبین مى کند، و به عبادت و شب زنده دارى کمک مى نماید».

کلید واژه ها: روایاتی راجع به اهمیت سرمه و فواید سرمه برای چشم و ابرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *